Badania odbywają w kameralnej atmosferze, która sprzyja skupieniu i pracy we własnym tempie. Badanie psychologiczne obejmuje wywiad, część testową oraz obserwację, a kończy się wydaniem orzeczenia.
Na badanie proszę przynieść dokument potwierdzający tożsamość osoby badanej.
Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
- nie mającym ukończonych 21 lat. Wyjątek - osoby, które ukończyły 18 lat a nie przekroczyły 21, mogą starać się o pozwolenie na broń na wniosek właściwego ZO PZŁ (Ustawa o broni i amunicji Dz. U. z 1999 r. Nr 53, poz. 549 z późniejszymi zmianami).
- z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 113, poz. 731, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 1999 r. Nr 11, poz. 95), lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej.
- wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego.
- uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych.
- nie posiadającym miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej, albo wobec, których toczy się postępowanie karne o popełnienie takiego przestępstwa (Ustawa o broni i amunicji Dz. U. z 1999 r. Nr 53, poz. 549 z późniejszymi zmianami).
Wykaz stanów chorobowych i zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, które zostaną wykryte po badaniu na broń, wykluczających możliwość wydania pozwolenia na broń i rejestracji broni:
- organiczne zaburzenia psychiczne włącznie z zespołami objawowymi;
- zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych, z wyłączeniem palenia tytoniu;
- schizofrenia, zaburzenia typu schizoferenii (schizotypowe) i urojeniowe;
- zaburzenia nastroju (afektywne);
- zaburzenia nerwicowe lękowe, obsesyjno-kompulsyjne, dysocjacyjne, pod postacią somatyczną;
- przewlekająca się reakcja na ciężki stres i zaburzenia adapatacyjne;
- przewlekłe zaburzenia behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi z wyłączeniem dysfunkcji seksualnych niespowodowanych zaburzeniem organicznym ani chorobą somatyczną;
- zaburzenia osobowości;
- zaburzenia nawyków i popędów;
- zaburzenia preferencji seksualnych (transwestytyzm fetyszystyczny, ekshibicjonizm, oglądactwo, pedofilia, sadomasochizm);
- upośledzenie umysłowe;
- całościowe zaburzenia rozwojowe;
- zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i wieku młodzieńczym.
Marta Kotapka Psycholog Wrocław